Dřevo je jako vlajková loď našich interiérů a exteriérů, která zde vždy byla, je a bude. Řekněme si upřímně: koho nenadchne ta čistá vůně přírody, která je tak typická pro dřevěný nábytek v našich domácnostech? Přestože je kolem nás mnoho jiných materiálů, nejraději sáhneme po dřevě. A to z několika důvodů.
Jedna výhoda za druhou
Dřevěný nábytek má několik výhod. Mezi nejdůležitější patří nepochybně životnost, prospěšnost zdraví a nezaměnitelný pocit domova. Jak říká Jana Kučerová, designérka ze společnosti Miobio: „Dřevo je v interiéru nenahraditelné. Vytváří nám přirozené, zdraví neškodné podmínky pro život a udržuje v interiéru přirozenou vlhkost. Žádný jiný materiál není tak nadčasový a příjemný jako právě dřevo, které je pro člověka bezpečné a zejména chemicky neutrální.“
Jeden materiál, tisíc možností
„Dřevo je velmi vděčný materiál. Umíme z něj udělat úplně všechno! To, co udělat nevíme, není ze dřeva!“ směje se Jana Kučerová. Ve společnosti Miobio pracují výhradně právě se dřevem. „U nás najdete opravdu vše pro vaše interiéry. A to všechno ze dřeva a na míru,“ dodává. Ze dřeva lze vyrobit opravdu širokou škálu sortimentu – od klasických děnek do kuchyně, přes stoly, židle, kuchyňské linky či ložnicové sestavy, až po hračky a obklady.
V jednoduchosti je krása
Správnou péčí nám dřevěný nábytek vydrží opravdu dlouho. To, jak se o takový nábytek starat, závisí na jeho povrchové úpravě. Lakované dřevo stačí mýt vlhkým hadříkem. Povrchy, které jsou ošetřeny přírodními oleji či vosky, je třeba vždy po několika letech opět přetřít. Na rozdíl od lakovaného povrchu, který nelze při poškození lokálně opravit, olejované povrchy nábytku lze opravit zcela jednoduše. Pokud na takovém povrchu spatříme rýhy či jiné nedostatky, stačí povrch přebrousit a ošetřit přírodním voskem či olejem. Péče o dřevo je tedy opravdu jednoduchá!
Vyberte si podle svého „gusta“
Podle Jany Kučerové jsou dnes nejčastěji poptávané pevnější druhy dřeva jako dub či jasan. „Přestože i bukové dřevo je velmi pevné, mnoho lidí ho nechce. Připomíná totiž socialistický nábytek,“ říká designérka z Miobio. To, jaké dřevo zvolit do svého interiéru nebo exteriéru závisí na tom, do jaké míry může být produkt dekorativní. Dub a jasan má krásnou texturu, která při vhodné povrchové úpravě působí dobře i při větších plochách.
Pokud chceme něco dekorativnějšího, určitě bychom měli sáhnout po jilmu, třešni, olši či ořechu. Mají totiž výrazné odstíny a jsou to všechno velmi živé barvy. Sortiment z takového dřeva je však třeba kombinovat s neutrálnějšími prvky, jinak by interiér příliš zatížily. „A to už ani nemluvím o švestce! Té je nejlepší využívat opravdu v menší míře – jako akcent, abychom to zbytečně nepřekombinovali,“ upozorňuje Jana Kučerová.
Široká nabídka
Dřevěný nábytek je opravdu nenahraditelný. O jeho oblíbenosti svědčí široký výběr produktů. Při výběru je ovšem vždy nejlepší poradit se s odborníkem. Ten vám nejlépe doporučí, jaké dřevo je pro vás vhodné, jak o něj pečovat či kde a jak jej umístit. Odbornou radu vám rádi nabídnou v obchodním domě LightPark. Dřevěný sortiment zde nabízí kromě showroomu Miobio také společnost Shestr, která se věnuje výrobě dřevěných podlah, společnost Empate, která nabízí schodiště a zábradlí na míru či společnost Modant, která má v nabídce koloniální nábytek z Asie. Dřevo naleznete také v kuchyňských studiích společnosti Terratechnik či Excello kuchyně.